Izba Turystyki Pielgrzymkowej
Izba Turystyki Pielgrzymkowej
W 1996 roku powstała w Katowicach Izba Turystyki Pielgrzymkowej. Zrzesza służby sanktuaryjne, biura pielgrzymkowe, domy pielgrzyma, duszpasterstwa pielgrzymkowe, naukowców, pilotów specjalizujących się w obsłudze pielgrzymek.

Turystyka religijna wymaga wysokiej jakości usług, kwalifikacji i specjalistycznej wiedzy. Pielgrzymka to wyjazd w celu religijnym, najczęściej to nawiedzenie miejsc kultu religijnego, najważniejszy jest zatem cel duchowy, zapewnienie odprawiania codziennej eucharystii na szlaku pielgrzymkowym, później cel poznawczy i krajoznawczy. Pielgrzymka wymaga obecności kapłana z którym organizator pilot czy przewodnik współpracują.

Idea stworzenia ITP zrodziła się między innymi w Studium Pielgrzymki i Turystyki Religijnej przy Uniwersytecie Jagiellońskim oraz w Wyższej Szkole Języków Obcych w Częstochowie. Założycielami ITP są osoby zajmujące się organizacją pielgrzymek od lat: Pallotyńskie Biuro Pielgrzymkowe z Warszawy, Biuro Pielgrzymkowe "Viator" z Bydgoszczy, Biuro "Mistral" z Katowic, Biuro "Pielgrzym" z Opola, Biuro "Pellegrino" z Częstochowy, Biuro "Columb" z Katowic, Biuro Pielgrzymkowe "Ave" z Katowic.
Członkami honorowymi są sanktuaria z kraju i z za granicą oraz naukowcy zajmujący się turystyką pielgrzymkową.

Stowarzyszenie ITP posiada swój znak graficzny, każdy członek otrzymuje certyfikat, który ma być świadectwem świadczenia usług na wysokim poziomie. Siedziba ITP znajduje się przy lokalu Biura "Ave" w Katowicach.

Do zadań Izby należą między innymi: organizowanie kursów specjalistycznych, promocje ofert pielgrzymkowych na targach w kraju i zagranicą, organizacje targów turystyki religijnej, promocja polskich sanktuariów pielgrzymom z kraju i z poza niego.